Bilimsel MakalelerDiğer İçeriklerimizDoğa BilimleriFizikModern FizikNedir Kimdir?

Peter Higgs: Bozonun Ardında Bir Yaşam

Doğanın temel güçlerine ilişkin anlayışımızı yeniden şekillendiren, vizyoner fizikçi Peter Ware Higgs; 8 Nisan 2024’te, 94 yaşında vefat etti. Higgs, dolaşım bozukluğundan kaynaklanarak geçirdiği kısa hastalık süreci nedeniyle Edinburg, İskoçya’daki evinde yaşama veda etti. Higgs mekanizması üzerine çığır açan çalışmaları, ardından Higgs bozonunun keşfi; kendisine Nobel Ödülü kazandırmakla kalmadı. Aynı zamanda parçacık fiziğinin Standart Modelindeki bulmacanın çok önemli bir parçasını da sağladı. Bu yazımızda; “Peter Higgs kimdir?”, “Peter Higgs Nobel Ödülü’ne niçin layık görülmüştür?” gibi soruları yanıtlıyoruz. Tüm bunların ötesinde bozonun ardında bir yaşamı ele alıyoruz. Bilim devini kaybetmenin yasını tutarken evrenin derinlikleriyle geleceğin fizikçilerinin yolunu aydınlatan katkılarını anmaya devam ediyoruz. Higgs’in mirası, yalnızca kendi adını ve imzasını taşıyan parçacıklarda aranmamalıdır. Bu miras, hayatı boyunca savunduğu merak ve keşif ruhunda yatmaktadır.

İkonik bilim insanlarının hayatlarına, fikirlerine ve icatlarına ışık tuttuğumuz içeriklere Nedir Kimdir? kategorimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bozonun Ardındaki Adam’ın Çocukluk ve Gençlik Yılları

İlk bölümümüzde ele avuca sığmaz Higgs bozonu ile özdeşleşen fizikçi Peter Higgs’in esrarengiz dünyasına giriş yapıyoruz. Teorileriyle parçacık fiziğini kavrayışımızı değiştiren bilim insanının ardındaki gizemi çözüyoruz. Böylelikle doğanın temel güçlerini anlamaya adanmışlığı 20. yüzyılın en önemli bilim atılımlarından birine vesile olan Higgs’in zekâsının ince ayrıntılarını fark edebileceğiz.

Çekirdekten Yetişme Peter Higgs: Bir Fizikçi Nasıl Büyür, Bir Fizik Devi Olur?

Atom altı parçacıkların kütlesi üzerine çığır açan çalışmalarıyla tanınan, saygın İngiliz fizikçi Peter Ware Higgs’in çocukluğu; en az bilime yaptığı katkılar kadar dikkat çekiciydi. Peter Higgs, 29 Mayıs 1929’da İngiltere’nin Newcastle upon Tyne kentinin Elswick bölgesinde doğdu. İlk yılları, kişisel zorlukların ve hızla değişen bir dünyanın birleşimiyle şekillendi.

Peter Higgs - Newcastle upon Tyne kentinin Elswick bölgesi, 1929
Elswick, Newcastle upon Tyne (1929) Skyscraper City

Peter, BBC’de ses mühendisi olarak çalışan Thomas Ware Higgs (1898–1962) ile Gertrude Maude Higgs’in (Coghill, 1895–1969) çocuğuydu. Babasının işi ve İkinci Dünya Savaşı‘nın çalkantıları dolayısıyla sık sık taşınmalarının gölgesinde yetişti. Bu taşınmalar, çocukluğunda geçirdiği astım hastalığı ile birleşince Higgs, örgün eğitiminden önemli ölçüde uzak kaldı. Bunun yerine ilköğreniminin büyük bir kısmını evinde gerçekleştirdi. Anlaşılan Peter için yaşam hiç de kolay başlamamıştı. Tüm bu engellere rağmen ya da belki de bu engeller sayesinde Higgs, akademik arayışlarında kendisine iyi hizmet edecek, esnek ve bağımsız bir anlayış geliştirdi. Ailesinin kalanı Bedford’a taşındığında Higgs, annesiyle birlikte Bristol’da kaldı. Bu karar, kendisinin bilim alanlarına olan ilgisini geliştirmesine olanak sağladı. Ortaöğrenimini 1941-1946 yılları arasında Bristol’daki Cotham Gramer Okulunda tamamladı. Burada okulun mezunlarından biri olan, kuantum mekaniği alanının kurucularından Paul Dirac‘ın çalışmalarından ilham aldı.

Peter Higgs'in annesi Gertrude Maude Higgs (Coghill)
Annesi Gertrude Maude Higgs (Coghill)
Peter Higgs'in babası Thomas Ware Higgs
Babası Thomas Ware Higgs

Koca bir çınarın ilk tomurcukları, Peter Higgs’in gençliğindeki suskun kararlılığı ve entelektüel merakıyla salınıyordu. Çocukluğu ve ergenliği zorluklarla doluydu. Böyle olsa bile bir gün Higgs bozonunun, bilim tarihindeki yerini sağlamlaştıran bir keşfin, varlığını öne sürecek bir adamın zihnini şekillendirmede etkili oldu.

Cotham Gramer Okulu, Paul Dirac, T.V.T. BAXTER, Cotham Kulesi, Thomas Coomber, City of London School
Cotham Gramer Okulu Görsel Karması: Sol üstte Cotham Kulesi’ni, sağ üstte Paul Dirac’ı, sol altta Higgs’in okula kaydolduğu dönem müdürlük yapan T.V.T. Baxter’ı ve Paul Dirac’ın müdürü [O zamanlar adı Ticaret ve Maden Okuluydu. (İng.: Trade and Mines School)] Thomas Coomber’ı görebilmek mümkün. Ayrıca gelecek bölümde söz edeceğimiz City of London School’un da okul binası günümüzde sağ alttaki gibidir.

Akademik Arayışlar: Peter Higgs, İlk Çalışmalarını Gerçekleştiriyor

Peter Higgs’in akademi dünyasındaki yolculuğuna amansız bilgi arayışı ve evrenin gizemlerine duyduğu derin tutku damgasını vurmuştur. Daha sonra Higgs bozonunu keşfetmesiyle gölgede kalan ilk çalışmaları; büyük bir teorik fizikçiyi tanımlayan, titiz ve yenilikçi düşünce dünyasının birer kanıtıdır.

1946’da, 17 yaşındayken, Higgs; matematikte uzmanlaştığı City of London School‘da öğrenimine devam etti. Daha sonra, 1947’de kaydını King’s College London‘a aldı. Higgs, Londra Üniversitesi, King’s College London‘da akademinin kutsal salonlarında teorik fizik alanındaki becerilerini geliştirmeye başladı. Eğitimini tek bir odakla sürdürdü ve sonunda fizik alanında lisans (1950), yüksek lisans (1951) ve doktora (1954) derecesi aldı. Yüksek lisans tezi, moleküler titreşimlerin inceliklerini ele almıştı. Bu konu, ileriki çalışmalarından uzak bir konu üzerineymiş gibi geliyor. Lakin kendisini kuantum mekaniği üzerine sağlam bir temelle donattı. Gelecek yıllarda gerçekleştireceği Kuantum Alan Teorisi hakkındaki daha ünlü çalışmalarının temelini oluşturdu.

City of London School, Londra Üniversitesi, King's College London, sosyal yaşam, Sir (Sör) Michael Howard
King’s College London’ın görünümü ve sosyal yaşamı (1951-1954). Sağ üstteki kişiyse üniversitenin önde gelenlerinden, Savaş Araştırmaları Bölümü’nün kurucusu Sör Michael Howard’dır.

1851 Araştırma Bursu

Zamanda 174 sene geriye gidiyoruz. 1850’de Prens Albert liderliğindeki Kraliyet Komisyonu, endüstriyel ilerlemeyi sergileme amacıyla “Büyük Sergi”yi düzenlemek için toplandı. 1851 yılında ziyaretçilere açılan bu etkinlik, Londra, Hyde Park’ta yer alan ve mimari bir harika olan Kristal Saray’da gerçekleşti. Sergi, altı milyonu aşkın insanı çekti. Sergi gelirleriyle Komisyon, bilim ve sanatın gelişimine katkı sağlamak üzere South Kensington’da üç önemli müze kurdu. Bu etkinlik, bugün “Expo” olarak bilinen Dünya Fuarları’nın öncüsü oldu.

Aklınıza bir soru geliyor olabilir: Bu komisyonun ve öncülüğünde gerçekleşen sergiyi niçin anlattık? Sorunuzu kısaca yanıtlamak gerekirse: Fuardan elde edilen gelirler; müze kurmanın da ötesinde, bilim ve sanata yatırım yapmak üzere değerlendirilmeye devam etti. 1851 Sergisi Kraliyet Komisyonu; Ernest Rutherford, James Chadwick gibi fizikçilerin akademik kariyerlerini destekledi. İşte, Peter Higgs de “1851 Araştırma Bursu” olarak anılan bu destekten faydalanıp doktora araştırmasını sürdürdü.

Prens Albert, sol üstteki kişidir. Sağ üstte ise "1851 Büyük Uluslararası Sergisi için hazırlanmış Hyde Park'taki Kristal Saray. Kraliyet Komiserlerine ithaf edilmiştir." yazısı dikkat çekmektedir. Alttaki bilim insanları ise soldan sağa şöyledir: Johannes (Hans) Wilhelm Geiger, Ernest Rutherford ve James Chadwick.
Prens Albert, sol üstteki kişidir. “1851 Büyük Uluslararası Sergisi için hazırlanmış Hyde Park’taki Kristal Saray. Kraliyet Komiserlerine ithaf edilmiştir.” yazısı dikkat çekmektedir. Alttaki bilim insanları (soldan sağa): Johannes (Hans) Wilhelm Geiger, Ernest Rutherford ve James Chadwick.

Akademik Arayışlar: Peter Higgs, Çalışmaya Devam Ediyor

Higgs’in doktora araştırması, kendisini kuantum dünyasının derinliklerine götürdü. Higgs, saygın fizikçiler Charles Alfred Coulson ve Hugh Christopher Longuet-Higgins‘in danışmanlığı altında moleküler spektrumların özelliklerini araştırdı. Moleküler titreşimler teorisindeki bazı sorunlar (İng.: Some problems in the theory of molecular vibrations) başlıklı tezinde, daha sonra parçacık fiziğindeki çığır açan çalışmalarını etkileyecek bir çalışma olan, moleküllerde meydana gelen enerji seviyelerini ve geçişlerini işledi.

Charles Alfred Coulson, Hugh Christopher Longuet-Higgins
Charles Alfred Coulson ve Hugh Christopher Longuet-Higgins

Doktorasını takip eden yıllarda Higgs, dikkatini yeni gelişmekte olan parçacık fiziği alanına çevirdi. 1950’ler ve 1960’lar bu disiplin için altın bir dönemdi ve dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, atomun sırlarını çözmek için yarışıyordu. Higgs, kuantum mekaniği ve moleküler fizikteki geçmişiyle bu arayışa katkıda bulunmak için benzersiz bir konuma sahipti.

Bu alandaki ilk çalışmaları, parçacık etkileşimlerinin simetrileri üzerineydi. Higgs, temel parçacıklarda kütlenin kökenini potansiyel olarak açıklayabilecek bir olgu olan kendiliğinden simetri kırılması (İng.: spontaneous symmetry breaking) kavramıyla özellikle ilgileniyordu. Higgs’i 1964’te o zamanlar teorik olan ve şimdi Higgs bozonu olarak bilinen parçacığın varlığını öne sürmeye götüren de oluşturduğu bu araştırma rotasıydı.

Genç Higgs ve ilk çalışma konusu: kendiliğinden simetri kırılması
Genç Higgs ve ilk çalışma konusu: kendiliğinden simetri kırılması. Sistem uyarılmış durumdayken var olan simetri, taban durumunda kaybolur. Bu, doğal olarak simetrinin kırılmasına neden olur. Kendiliğinden simetri kırılması, bir sistemin uyarılmış durumunda var olan simetrinin taban durumunda kaybolmasını ifade eder.

Peter Higgs’in ilk akademik çalışmaları, daha sonra yaptığı keşifle aynı düzeyde kamuoyunda yankı bulmamış olabilir. Ancak her biri, modern fizikteki en önemli atılımlardan birine zemin hazırlaması açısından çok önemliydi. Meraklı bir öğrenciden öncü bir teorisyene uzanan yolculuğu, temel araştırmaların ve bilimsel anlayışın durmaksızın takip edilmesinin önemine dair güçlü bir hatırlatmadır.

Higgs Bozonuna Giden Teorik Yol

Bilim tarihinin yıllıklarında bazı olaylar, birer dönüştürücü olarak öne çıkar. Bu olaylardan biri, Peter Higgs öncülüğünde yaşanmıştır. Ayrıca söz konusu olay; sadece teorik varsayımlar değil, evreni kavrayışımızdaki sismik değişimler üzerineydi. Bulunduğumuz bölümde Higgs bozonunun açığa çıkmasına yol açan önemli atılımları anlatıyor. Kütlenin gizemini çözmekten tüm uzaya nüfuz eden bir alan tasavvuruna kadar, Higgs’in katkıları parçacık fiziğinin manzarasını yeniden şekillendirdi. Zamanımızın en ünlü keşiflerinden biriyle sonuçlanan entelektüel macerayı incelerken bize katılın.

Peter Higgs ve Teorik Temelleri: Akademi Yılları

Modern fiziğin anıtında çok az kavram Higgs mekanizması kadar merak ve hayranlık uyandırmıştır. Standart Model’in temel taşlarından biri olan bu mekanizma, parçacıkların kütle kazanmasını sağlayan bir çerçeve sunmaktadır. Peter Higgs ve çağdaşları tarafından ortaya konan teorik temeller, evrenin temel işleyişine dair anlayışımıza yeni bir biçim kazandırmıştır.

Doktorasını bitirdikten sonra Higgs, Edinburg Üniversitesine (1954-56) kıdemli araştırma görevlisi olarak atandı. Daha sonra Londra İmparatorluk Üniversitesi ve Londra Üniversitesi Kolejinde (Burada aynı zamanda matematik alanında geçici öğretim görevliliğinde bulundu.) çeşitli görevlerde bulundu. 1960 yılında Edinburg Üniversitesine dönerek Tait Matematiksel Fizik Enstitüsünde öğretim görevliliği yaptı. Bu görevi, henüz öğrenci olduğu 1949 yılında Western Highlands’e (Tr.: Batı Yaylaları) otostop çekerken keyif aldığı şehre yerleşmesine izin verdi.

Tait Matematiksel Fizik Enstitüsünde kendisine “Reader” ünvanı verildi. Bu ünvan, Birleşik Krallık ve Avustralya ve Yeni Zelanda gibi Commonwealth ülkeleri üniversitelerinde kullanılır. Araştırmalarıyla uluslararası bir tanınmışlığa sahip kıdemli akademisyenlere verilmektedir. Türkçede kullanılmayan bu ünvan, kürsüsüz profesör ya da araştırma profesörüne karşılık gelmektedir.

Higgs'in bulunduğu yıllarda Edinburg Üniversitesi. Bu dönemdeki kayda değer olaylardan biri, o zamanlar Edinburg Dükü olan Prens Philip'in 1954 yılında gerçekleştirdiği ziyarettir.
Higgs’in bulunduğu yıllarda Edinburg Üniversitesi. Bu dönemdeki kayda değer olaylardan biri, o zamanlar Edinburg Dükü olan Prens Philip’in 1954 yılında gerçekleştirdiği ziyarettir.

Higgs, 1974’te Royal Society of Edinburgh (RSE) (Tr.: Edinburg Kraliyet Topluluğu) Üyesi oldu ve 1980’de kişisel teorik fizik kürsüsünü açtı. 1996 yılında ise emekliliğini ilan etti. Dolayısıyla emeritus (emekli) profesör oldu.

Profesör Peter Higgs, 2012'de RSE'den özel bir madalya aldı.
Profesör Peter Higgs, 2012’de RSE’den özel bir madalya aldı.

Peter Higgs, 1983’te Kraliyet Topluluğu (FRS) Üyesi ve 1991’de Fizik Enstitüsü (FInstP) Üyesi seçildi. 1984 yılında Rutherford Madalyası ve Ödülü’ne layık görüldü. 1997 senesindeyse Bristol Üniversitesinden fahri doktora aldı. 2008 yılında da parçacık fiziği alanındaki çalışmaları vesilesiyle Swansea Üniversitesinden Onursal Burs kazandı.

Özetle akademi yıllarının başlangıç dönemi, Higgs’in teorik temellerini güçlendirdi. Higgs’in kariyeri; pek çok ünvan, ödül ve onurla bezenecekti.

Peter Higgs ve Teorik Temelleri: Parçacık Fiziği Üzerine Gerçekleştirdiği Çalışmalar

Higgs mekanizması üzerine sonraki bölümde daha detaylı bir anlatım yapacağız. Lakin bu bölümü daha net anlatabilmemiz için öz bir biçimde tanımlamamız gerekiyor. Kısaca Higgs mekanizması, atom altı parçacıklar olan kuarklara ve leptonlara kütle kazandıran Higgs alanının varlığını varsayar. Bu, protonlar ve nötronlar gibi diğer atom altı parçacıkların kütlelerinin yalnızca küçük bir kısmına sebebiyet verir. Asıl kuarkları birbirine bağlayan gluonlar, parçacık kütlesinin çoğunu oluşturur.

Higgs’in çalışmasının orijinal temeli, Chicago Üniversitesinden Japon asıllı teorisyen ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (2008) Yoichiro Nambu‘ya dayanmaktadır. Nambu, kendiliğinden simetri kırılması olarak bilinen, yoğunlaştırılmış maddedeki süperiletkenlikte meydana geldiği bilinen ve yanlış bir şekilde kütlesiz parçacıkları (Goldstone Teoremi) öngören bir teori önermişti.

Peter Higgs, Yoichiro Nambu, 1960'lar
Peter Higgs (1960’lar) ve Yoichiro Nambu

Higgs, bir hafta sonu Highlands’te bir kamp yapmak istedi. Ancak başarısız oldu. Teorinin temellerini ise bu geziden New Town, Edinburg’taki dairesine döndükten sonra geliştirdi. Goldstone Teoremi’ndeki bir açıktan yararlanarak kısa bir makale yazdı. Bu makaleye göre göreli bir teoride yerel simetri kendiliğinden kırıldığında kütlesiz Goldstone parçacıklarının ortaya çıkması gerekmezdi. Sonuçta makalesini 1964’te CERN tarafından düzenlenen, İsviçre kökenli Avrupa fizik dergisi Physics Letters‘a gönderdi. Kendisi, teorinin geliştirilmesinde bir “evraka anı” olmadığını belirtmiştir.

Peki, Higgs Nambu'dan farklı olarak neyi hesaba katmıştır? Higgs'in öne sürdüğü Meksika şapkası modeli, simetri bozulmasını açıklar. En düşük enerji durumu olan vakum, şapkanın kenarında rastgele bir noktadır. Küresel simetride, bu nokta etrafındaki hareketler kütlesiz Nambu-Goldstone bozonuna denk gelir. Yerel simetride ise, bu bozon bir spin-bir bozonu ile birleşerek ağır bir spin-one parçacığı oluşturur. Higgs bozonu, şapkanın merkezi ile kenarı arasındaki dalgalanmalara karşılık gelen büyük bir sıfır spinli parçacıktır. Eksenel simetri, değişen sınır koşulları nedeniyle kendiliğinden kırılır ve bu kırılma, birçok geçerli seçenekten rastgele birinin seçilmesi ile sonuçlanır.
Peki, Higgs Nambu’dan farklı olarak neyi hesaba katmıştır? Higgs’in öne sürdüğü Meksika şapkası modeli, simetri bozulmasını açıklar. En düşük enerji durumu olan vakum, şapkanın kenarında rastgele bir noktadır. Küresel simetride, bu nokta etrafındaki hareketler kütlesiz Nambu-Goldstone bozonuna denk gelir. Yerel simetride ise bu bozon, bir tek spinli bozon ile birleşerek ağır bir tek spinli parçacığı oluşturur. Higgs bozonu, şapkanın merkezi ile kenarı arasındaki dalgalanmalara karşılık gelen büyük bir sıfır spinli parçacıktır. Eksenel simetri, değişen sınır koşulları nedeniyle kendiliğinden kırılır ve bu kırılma, birçok geçerli seçenekten rastgele birinin seçilmesi ile sonuçlanır.

1964 PRL Simetri Kırılması Makaleleri

Higgs, mekanizmasını açıklayan ikinci bir makale yazdı. Ancak makale reddedildi. Physics Letters editörleri, bu makalenin fizikle açıkça bir ilgisi olmadığına karar vermişti. Higgs, aynı yıl fazladan bir paragraf yazarak makalesini bir başka önde gelen fizik dergisi Physical Review Letters‘a gönderdi. Daha sonra bu dergi makaleyi yayımlama kararı aldı. Bu makale, spini sıfır, kütlesel bir bozonu öngörüyordu. Yıllar sonra bu bozon, “Higgs bozonu” olarak adlandırılacaktı.

Döneminin potansiyeli yüksek fizikçileri Robert Brout, François Englert, Gerald Guralnik, C. R. Hagen ve Tom Kibble da yaklaşık aynı zamanlarda benzer sonuçlara varmıştı. Makalenin yayımlanan sürümünde Higgs, Brout ve Englert’ten alıntı yapmaktadır. Üçüncü makalesinde de diğer fizikçilerden referans almaktadır. Physical Review Letters‘ın 50. yıldönümü gelmişti. Bu önemli günün kutlamalarında, 12 Şubat 2008’de, Higgs, Guralnik, Hagen, Kibble, Brout ve Englert tarafından bu bozonun keşfi üzerine yazılan üç makalenin her biri kilit taşı makaleler olarak kabul edildi. Bu ünlü makalelerin her biri benzer yaklaşımlar benimsemiş olsa da, 1964 PRL Simetri Kırılması Makaleleri arasındaki katkılar ve farklılıklar dikkate değerdir. Mekanizma, 1962 yılında Philip Anderson tarafından da önerilmişti. Ama Anderson’ın mekanizması, kayda değer bir göreli model içermiyordu.

Söz konusu dergilerin 1964 yılına ait sayıları. Sağdaki sayı, 1964 PRL Simetri Kırılması Makaleleri'nin ev sahibidir.
Söz konusu dergilerin 1964 yılına ait sayıları. Sağdaki sayı, 1964 PRL Simetri Kırılması Makaleleri’nin ev sahibidir.

Belirsizliğin Sonu

Parçacık fiziğinin altın döneminden daha önceki bölümlerde söz etmiştik. İşte, Higgs mekanizmasının öyküsü de parçacık fiziğindeki teorik gelişmelerle dolup taşan bu dönemde, 1960’ların başında başlamıştı. O zamanlar bilim insanlarının akıllarından düşmeyen kilit sorulardan biri, parçacıkların neden kütleye sahip olduğunu anlamaktı. Hâkim kuantum alan teorileri, ancak kütlesiz parçacıkları tanımlayabiliyordu. Lakin varsayımlarında kütle devreye girince bocalıyorlardı.

Peter Higgs, Robert Brout, François Englert, Gerald Guralnik, C. R. Hagen ve Tom Kibble gibi fizikçilerle birlikte bu belirsizlik sona erdi. Köklü bir fikir öne sürmüşlerdi: Tüm uzaya etki eden, günümüzde Higgs alanı olarak bilinen ve parçacıklarla etkileşime girerek onlara kütle kazandıran bir alan vardı.

Çalışmaları için 2010 J. J. Sakurai Ödülü'nü alan 1964 PRL Simetri Kırılması Makaleleri'nin altı yazarı. Soldan sağa: Kibble, Guralnik, Hagen, Englert, Brout, Higgs
Çalışmaları için 2010 J. J. Sakurai Ödülü’nü alan 1964 PRL Simetri Kırılması Makaleleri’nin altı yazarı. Soldan sağa: Kibble, Guralnik, Hagen, Englert, Brout, Higgs.

Higgs mekanizmasının merkezinde bir önceki bölümde söz ettiğimiz kendiliğinden simetri kırılması kavramı yer almaktadır. Birleşik Alan Teorisi (İng.: Unified Field Theory), bize evrenin erken aşamalarında temel kuvvetlerin [Bu kuvvetler, oluşum sıralarına göre şunlardır: kütle çekim kuvveti, güçlü nükleer kuvvet, elektrozayıf etkileşim (Sonrasında iki ayrı kuvvet olan elektromanyetik ve zayıf nükleer kuvvetleri meydana getirmiştir.), elektromanyetik kuvvet ve zayıf nükleer kuvvet.] birleşik olduğunu açıklamaktadır. Evren soğudukça bu simetri bozulmuştur. Bugün gözlemlediğimiz farklı kuvvetler ortaya çıkmıştır. Higgs alanı, bu süreçte oyuna dâhil olmuş ve simetri kırılmasının aracısı olarak hareket etmiştir.

Temel parçacıklar, oluşturdukları unsurlar ve etkileşimler
Temel parçacıklar, oluşturdukları unsurlar ve etkileşimler. – Prof. Dr. Birsen Beşergil

Bir parçacık Higgs alanıyla etkileşime girdiğinde, kalabalığın içinde yürüyen insanlara benzer bir dirençle karşılaşır. Bu etkileşim, parçacığı yavaşlatarak ona etkin bir kütle kazandırır. Bir parçacık Higgs alanıyla ne kadar çok etkileşime girerse o kadar kütle kazanır.

Higgs alanının varlığı, buna karşılık gelen bir parçacığın varlığına işaret ediyordu: Higgs bozonu. Anlaşılması zor bu parçacık, alanın dalgalanmalarının nicelendirilmiş yansımasıydı. Dolayısıyla Higgs bozonunu tespit etmek, fizikçiler için onlarca yıl süren bir arayış hâline geldi.

Evrenin Sırlarından Biri: Higgs Mekanizması

Higgs mekanizmasının temelinde bir önceki alt başlıkta değindiğimiz Higgs alanı kavramı yatmaktadır. Tüm uzay-zamana nüfuz eden, geniş, görünmez bir deniz hayal edin; parçacıklar içinde hareket ederken onlarla etkileşime giren bir alan. Yüklü parçacıkları etkileyen elektromanyetik alan gibi tanıdık alanların aksine Higgs alanı, yükleri ne olursa olsun tüm parçacıklarla etkileşime girer. Bu etkileşim, bambaşka etkileri beraberinde getirir. Higgs mekanizmasının geniş kapsamlı etkileri şunlardır:

 • Neden bazı parçacıkların ağır olduğunu (W ve Z bozonları gibi), diğerlerinin ise hafif kaldığını (fotonlar gibi) açıklar.
 • Kuarkların, elektronların ve nötrinoların kütlelerini anlamak için teorik bir zemin sağlar.
 • Elektromanyetik kuvvet ile zayıf nükleer kuvveti tek bir kuvvette (elektrozayıf kuvvet) birleştirir.
Bu görsel karmasında Higgs mekanizması üzerine birtakım gösterimler yer almaktadır. Sol üstteki gösterim, Higgs potansiyeli [V(ϕ)V(ϕ)] simgeleyen bir "Meksika şapkası (sombrero)" şekline sahiptir. Şapkanın tepesinde parçacıkların kütlesiz olduğu yüksek enerjili, simetrik bir durum vardır. Bu durum, kritik noktanın üzerindeki sıcaklıklarda evreni temsil eder. Sıcaklıklar, bu belirsiz ama son derece yüksek kritik sıcaklığın (TcTc) altına düştükçe parçacıklar, şapkanın ağzına doğru hareket ederek simetri kırılması yoluyla kütle kazanır. Alanın gerçek [Re(ϕ)Re(ϕ)] ve hayali [Im(ϕ)Im(ϕ)] kısımları, parçacık fiziğinin Standart Modeli içindeki Higgs mekanizmasındaki rollerini vurgulamaktadır. Bu; parçacık fiziğinde soğuyan bir evrende kütle kazanımını açıklayan, kilit bir kavram olan Higgs mekanizmasını göstermektedir.
Bu görsel karmasında Higgs mekanizması üzerine birtakım gösterimler yer almaktadır. Sol üstteki gösterim, Higgs potansiyeli [\( V(\phi) \)] simgeleyen bir “Meksika şapkası (sombrero)” şekline sahiptir. Şapkanın tepesinde parçacıkların kütlesiz olduğu yüksek enerjili, simetrik bir durum vardır. Bu durum, kritik noktanın üzerindeki sıcaklıklarda evreni temsil eder. Sıcaklıklar, bu belirsiz ama son derece yüksek kritik sıcaklığın (\( T_c \)) altına düştükçe parçacıklar, şapkanın ağzına doğru hareket ederek simetri kırılması yoluyla kütle kazanır. Alanın gerçek [\( Re(\phi) \)] ve hayali [\( Im(\phi) \)] kısımları, parçacık fiziğinin Standart Modeli içindeki Higgs mekanizmasındaki rollerini vurgulamaktadır. Bu; parçacık fiziğinde soğuyan bir evrende kütle kazanımını açıklayan, kilit bir kavram olan Higgs mekanizmasını göstermektedir. YouTube (TheOnlineBlackboard) / FasterCapital / Matt Strassler

Genellikle “Tanrı parçacığı (İng.: God particle)” olarak (Higgs’in kendisi bu terimden hoşlanmazdı.) adlandırılan bozonun işleyişi, yani Higgs mekanizması, evrenimizin dokusuna işlemiştir. Teorik fiziğin soyut dünyası ile parçacıkların ve kuvvetlerin somut gerçekliği arasında yer alır. Kozmik keşiflerimize devam ederken Peter Higgs’e ve dünya çapındaki bilim insanlarının ortak çabalarına minnet borçluyuz. Çünkü bütün bu birikim, insan merakının ve bilginin durmak bilmeyen arayışının delilidir.

Bozon Yolculuğundaki Kilometre Taşları

Higgs bozonu arayışı; Higgs’in yalnız yürüdüğü bir yoldan çok küresel bilim camiasında ortak kilometre taşları ve iş birliğine dayalı çabaların damgasını vurduğu, ortaklaşa bir yolculuktu. Bu bütünsel yolculuk, parçacık fiziğindeki en önemli keşiflerden birine ulaşmak için gereken birlikteliği ve adanmışlığı ortaya koymaktadır.

Peter Higgs ve çağdaşları tarafından atılan teorik temel, dünya çapında bir iş birliğine zemin hazırladı. En başta çeşitli ülkelerden ve geçmişlerden gelen fizikçiler, Higgs bozonunun varlığını öngören Standart Model‘in geliştirilmesine ve iyileştirilmesine katkıda bulundu. Bu ilk iş birlikleri, parçacık fiziğini anlamak için ortak bir dil ve çerçeve oluşturmada kilit rol oynuyordu.

Teknolojideki gelişmeler, Higgs bozonunun aranmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Büyük Elektron-Pozitron Çarpıştırıcısı (LEP) ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) gibi giderek daha güçlü hâle gelen parçacık hızlandırıcılarının inşası, bilim insanlarının atom altı dünyanın daha derinlerine inmesine olanak sağladı. Her teknolojik dönüm noktası, kendilerini Higgs bozonunu tespit etmek için gerekli koşullara daha da yaklaştırdı. Parçacık hızlandırıcı, 10 milyar dolarlık (8 milyar sterlin) bir maliyetle inşa edildi. Şimdiye kadarki en güçlü parçacık hızlandırıcısı konumuna yükseldi. Peter Higgs’in teorisini kanıtlayabilecek ya da çürütebilecek bir makine olarak görülüyordu. Nitekim öyle de oldu.

Büyük Elektron-Pozitron Çarpıştırıcısı (LEP) ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC)
Büyük Elektron-Pozitron Çarpıştırıcısı (LEP, solda) ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC, sağda) CERN / CERN

O Önemli An Geliyor: 4 Temmuz 2012

4 Temmuz 2012’de CERN, ATLAS ve Compact Muon Solenoid (CMS) deneylerinin 126 gigaelektronvolt (GeV) civarındaki kütle bölgesinde Higgs bozonu adayı yeni bir parçacığın varlığına dair güçlü işaretler tespit ettiğini duyurdu. İronik bir şekilde Higgs bozonunun bu olasılığı güçlü teyidi, Physics Letters editörünün Higgs’in makalesini reddettiği yerde gerçekleşti. CERN, önceden bir duyuru göndermişti: “Peter CERN seminerine gelmeli, yoksa pişman olacak.”. Peter Higgs, seyahat planlarını değiştirerek bu çarpıcı duyuru için Cenevre’ye gitti.

LHC'nin düzeni (sağda). LEP, SPS [Süper Proton "Senkrotronu" (Dairesel Parçacık Hızlandırıcısı)] ve PS'den (Proton Sinkrotronu) meydana gelir. Proton-proton çarpışması sonucu elde edilen verilerin temsili grafikleri ise sağda yer almaktadır. En alttaki 8 Kasım 2010 tarihinde çıkarılmıştır. Higgs bozonunun varlığına işaret ettiği düşünülen bu grafikte bozonun hemen bozunması sonucu ortaya çıkan 2 elektron ve 2 hadron saçılımı, grafik üzerinde çizgilerle gösterilmiştir. Bu parçacıkların etkileşimi, temel parçacık fiziğindeki kütlenin kökenini anlamamıza yardımcı olur.
LHC’nin düzeni (sağda). LEP, SPS [Süper Proton “Senkrotronu” (Dairesel Parçacık Hızlandırıcısı)] ve PS’den (Proton Sinkrotronu) meydana gelir. Proton-proton çarpışması sonucu elde edilen verilerin temsili grafikleri ise sağda yer almaktadır. En alttaki 8 Kasım 2010 tarihinde çıkarılmıştır. Higgs bozonunun varlığına işaret ettiği düşünülen bu grafikte bozonun hemen bozunması sonucu ortaya çıkan 2 elektron ve 2 hadron saçılımı, grafik üzerinde çizgilerle gösterilmiştir. Bu parçacıkların etkileşimi, temel parçacık fiziğindeki kütlenin kökenini anlamamıza yardımcı olur. ResearchGate

Uzun bir bekleyiş oldu. Ama daha da uzun sürebilirdi. Hâlâ buralarda olmayabilirdim. Başlangıçta benim yaşam sürem içinde bir keşif yapılıp yapılmayacağı konusunda hiçbir fikrim yoktu.

Peter W. Higgs, Cenevre’deki konuşmasından… (4 Temmuz 2012)

Meraklısına konu dışı bir bilgi… Higgs bozonunun takma adı, genellikle “Tanrı Parçacığı: Eğer Evren Cevapsa, Soru Nedir?” kitabının yazarı, Nobel Fizik Ödüllü (1988) Leon M. Lederman’a atfedilir. Fakat bu isim, Lederman’ın yayıncısının önerisi sonucu ortaya çıkmıştır. Lederman, başlangıçta bu parçacıktan “Tanrı’nın belası parçacık” olarak bahsetmek istemişti.

Sol üstte Cenevre'deki bilim insanlarının kutlamalarına tanık olabilirsiniz. Sağ üstte ise kitabıyla Leon M. Lederman yer alıyor. Sol altta bozonun, bir nevi mekanın da sahibi, Peter Higgs CERN seminerindeki yerini alıyor. Sağ altta ise gergin görünüşlü Higgs'i görebilirsiniz. Şaka bir yana; 60 yıllık bir teorinin, üzerine yazılan makalelerin ve yapılan anlatımların geç de olsa değerini görmesi bilim dünyasında yeni bir kapıyı araladı.
Sol üstte Cenevre’deki bilim insanlarının kutlamalarına tanık olabilirsiniz. Sağ üstte ise kitabıyla Leon M. Lederman yer alıyor. Sol altta bozonun, bir nevi mekanın da sahibi, Peter Higgs CERN seminerindeki yerini alıyor. Sağ altta ise gergin görünüşlü Higgs’i görebilirsiniz. Şaka bir yana; 60 yıllık bir teorinin, üzerine yazılan makalelerin ve yapılan anlatımların geç de olsa değerini görmesi bilim dünyasında yeni bir kapıyı araladı.

Tarihler 30 Ağustos 2018’i Gösterdiğinde Higgs Bozonunun Bozunmasının İlk Kez Gözlemlendiği Basına Bildirildi!

1980’lere ve 1990’lara geri dönelim. LHC, bulunması zor Higgs bozonu bozunumunu tespit etmek için geliştirilmişti. 21 Ekim 2008 tarihinde açılmıştı. Burada incelenen yüksek hızlardaki proton çarpışmaları, bozunma olaylarını yeniden yapılandırmak için analiz edilen parçacık yağmurları üretmektedir. Bu karmaşaya rağmen yıllar süren veri toplama ve gelişmiş algoritmalar, ATLAS ve CMS ekiplerinin Higgs bozunumunu tanımlamasını sağladı. 2017 yılına kadar yeterli kanıt toplandı ve 2018 Haziran’ında bulgular doğrulandı. CERN fizikçisi Andreas Hoecker, bu çabanın büyük bir ekibi kapsadığını, yalnızca analiz bölümünde yaklaşık 100 kişinin çalıştığını ve bu iş birliğine toplam 3.000 kişinin katkıda bulunduğunu belirtti.

Son çalışmalar, evrenin yapısının önemli bir yönü olan maddenin nasıl kütle kazandığına dair anlayışımızı pekiştirmektedir. Higgs bozonunun Standart Model’deki rolü, davranışındaki küçük tutarsızlıkların yeni bir fizik sahasına işaret edebileceği anlamına gelmektedir. Fizikçiler, herhangi bir anormali için Higgs’in olası alt kuarklarına dönüşmesini izleyecek. Hoecker’ın da belirttiği gibi fizikçiler, muhtemel evrensel yasa inceliklerini ortaya çıkarmak için verilerde kesinlik aramaktadır. Higgs bozonunun sırları sıkı sıkıya korunduğu için gelecekteki bulgular, doğa koşullarına ve insanlığın olanaklarına bağlıdır.

Yine İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarındaki CERN laboratuvarında bulunan ATLAS saptayıcısı, Higgs bozonunun bozunumunu gözlemleyen iki deneyden biriydi. Sağında ise CERN fizikçisi Andreas Hoecker bizlere gülümsüyor.
Yine İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarındaki CERN laboratuvarında bulunan ATLAS saptayıcısı, Higgs bozonunun bozunumunu gözlemleyen iki deneyden biriydi. Sağında ise CERN fizikçisi Andreas Hoecker bizlere gülümsüyor. National Geographic ES / IYBSSD / ATLAS

Bozon Yolculuğundaki Kilometre Taşları Üzerine Çıkarsamalar

Higgs bozonunun keşfi, giderek küresel iş birliğinin gücünün bir kanıtı oldu. CERN’deki LHC üzerinde çalışmak üzere 100’den fazla ülkeden binlerce bilim insanı ve mühendis bir araya geldi. Bu eşi benzeri görülmemiş iş birliği düzeyi; sonunda Higgs bozonunun varlığını doğrulayacak deneylerin tasarımı, inşası ve işletilmesinde etkili oldu.

Bozona giden yolculuk, aynı zamanda paylaşılan bilgi ve açık bilime olan bağlılıkla da özgünleştirildi. Araştırmacılar; bulgularını yayımladı, bu bulgular meslektaşlarınca değerlendirildi. Üstelik bilim insanları, bunlar üzerine konferans ve seminerlerde açık oturumlar gerçekleştirdi. Bu şeffaflık kültürü, içgörülerin ve verilerin tüm bilim camiası için erişilebilir olmasını sağlayarak ilerlemeyi ve yeniliği teşvik etti.

Higgs bozonuna giden bütünsel yolculuk, bilimde ortak kilometre taşlarının birlikteliği; azmin ve ortak bir iradenin nasıl elde edildiğinin parlak birer örneğidir. Bu önemli unsurlar, bilginin peşinde koşarken ve insanlığın evren anlayışını genişletirken kolektif çabanın önemini vurgulamaktadır.

Peter Higgs’in Başarılarının Karşılığı Nedir?

Söz konusu bir bilim insanıysa bıraktığı mirasın büyüklüğü, genellikle aldığı övgü ve ödüllerle ölçülür. Hâliyle Peter Higgs gibi bir kişilik için çok sayıda olumlu eleştiri yapılmaktadır. Ayrıca her biri derin anlamlar taşıyan ödüller verilmektedir. Bu bölümde çalışmaları parçacık fiziğini kavrayışımızı temelden değiştiren bir beyefendinin başarılarından söz edeceğiz. Prestijli Nobel Ödülü’nden bir dizi diğer seçkin ödüle kadar Higgs’in bilime olan abidevi katkılarını çeşitlendiren dönüm noktalarını, bilim camiasında ve ötesinde ilham vermeye devam eden teorik görüşlerinin kalıcı etkisini yansıtacağız.

Nobel Ödülü: Bozonlar Kralı’nın Tacı

Nobel Fizik Ödülü, bilim dünyasında başarının zirvelerinden birini temsil eder. Bir keşfin, bir teorinin evreni anlamamız üzerinde yaratabileceği derin etkinin nişanlarındandır. Peter Higgs için kendisine Nobel Ödülü’nün verilmesi, yaşamını adadığı çalışmalarını ve 1960’larda gerçekleştirdiği öngörüleri onurlandıran bir andı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi; 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü‘nü, atom altı parçacıkların kütlesinin kökenini anlamamıza katkıda bulunan ve yakın zamanda CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndaki ATLAS ve CMS deneyleri tarafından öngörülen temel parçacığın keşfiyle doğrulanan bir mekanizmanın teorik keşfi vesilesiyle Peter Higgs ve François Englert’e layık gördü. Bu ödül, Higgs mekanizmasının ilk önerilişinden yaklaşık yarım yüzyıl sonra ve Higgs bozonunun CERN’de deneysel olarak doğrulanmasından bir yıl sonra geldi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, kendisini ödülü kazandığına dair aramaya çalıştı. Ödül sahiplerinin Nobel Ödülü’ne layık görüldüklerini bildiren o önemli telefon konuşmasını kaçırmaları bir klişe hâline gelmiştir. Ancak Peter Higgs’in bir cep telefonu bile yoktu. Duyuru, kendisinin yokluğunda gerçekleşti. Duyuruya komşusu kulak misafiri olmuştu. Belçikalı fizikçi Francois Englert ile birlikte kazandığı haberini vermek için Higgs’i sokakta durdurdu. Higgs’in artık Nobelli olduğundan böylelikle haberi oldu.

2013 Nobel Fizik Ödülü Üzerine Çıkarsamalar

2013 Nobel Fizik Ödülü, sadece Ada Ülkeli Higgs ve Felemenk Diyarlı Englert‘in bireysel başarılarını takdir etmekle kalmadı. Aynı zamanda bilimsel keşiflerin doğasında iş birliği olduğunu, fizikteki teorik çalışmaların önemini ve deneysel araştırmalara rehberlik etmedeki kritik rolünü vurguladı.

Muhteşem İkili: Peyer Higgs ve François Englert. Üstteki iki görsel, 8 Kasım 2013 tarihindeki Nobel Fizik Ödülü töreninden. Alttaki iki görsel ise İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarında yer alan Meyrin'deki Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü'nde (CERN) gerçekleştirilen bir seminerden.
Muhteşem İkili: Peyer Higgs ve François Englert. Üstteki iki görsel, 8 Kasım 2013 tarihindeki Nobel Fizik Ödülü töreninden. Alttaki iki görsel ise İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında yer alan Meyrin’deki Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’nde (CERN) gerçekleştirilen bir seminerden.

Peter Higgs’in kazandığı Nobel Ödülü, dünya çapında gelecek vadeden fizikçiler ve araştırmacılar için bir esin kaynağıdır. Sabır, azim ve bir bilimsel araştırmaya baş koymanın olağanüstü sonuçlar doğurabileceğinin bir hatırlatıcısıdır. Nobel Komitesi tarafından tanınması, Higgs’in adını bilim tarihinde ölümsüzleştirerek katkılarının gelecek nesiller boyunca hatırlanmasını sağlamıştır. Kişisel bir zaferden çok daha ötesinde, bilim camiası için gelecekteki keşiflere giden yolu aydınlatan bir fenerdir. Bu ödül, bilgi arayışının ve doğanın sorduğu en temel sorulara durmaksızın yanıt aramanın bir sembolüdür.

Peter Higgs ve Onur Yadigârları

Peter Higgs’in şanlı kariyeri, her biri teorik fizik alanındaki derin etkisinin bir kanıtı olarak hizmet eden, sayısız ödül ve onurla süslenmiştir. Maddenin temel yapısına ilişkin anlayışımızı şekillendiren öncü çalışmaları, dünyanın dört bir yanındaki prestijli kurumlar tarafından kabul görmüştür.

Higgs, 1997’de olağanüstü katkıları vesilesiyle teorik fizik alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Dirac Madalyası‘nı kazandı. Adını, aynı zamanda Higgs’in üst dönem idollerinden olan, efsanevi fizikçi Paul Dirac’tan alan madalya, bu alanda önemli ilerlemeler kaydeden teorisyenleri onurlandırıyor.

2010 yılında Amerikan Fizik Derneği, Peter Higgs’i Teorik Parçacık Fiziği Dalında J. J. Sakurai Ödülü‘ne layık gördü. Ödül, temel parçacık fiziğinde kendiliğinden simetri kırılması üzerine yaptığı ve Standart Model için çok önemli bir köşe taşı sağlayan ufuk açıcı çalışması üzerine verildi.

Higgs, bu ödüle dört boyutlu göreli gösterge teorisinde kendiliğinden simetri kırılmasının özelliklerinin ve vektör bozon kütlelerinin tutarlı üretimi için mekanizmanın aydınlatılması vesilesiyle layık görüldü. 3 yıl sonra, 2013'te, Londra Bilim Müzesi'ndeki Çarpıştırıcı sergisinde Cenevre'deki Cern laboratuvarının çalışmalarını sundu.
Higgs, bu ödüle dört boyutlu göreli gösterge teorisinde kendiliğinden simetri kırılmasının özelliklerinin ve vektör bozon kütlelerinin tutarlı üretimi için mekanizmanın aydınlatılması vesilesiyle layık görüldü. 3 yıl sonra, 2013’te, Londra Bilim Müzesi’ndeki Çarpıştırıcı sergisinde Cenevre’deki Cern laboratuvarının çalışmalarını sundu. Youtube (FermiFred) / euronews.next

Higgs’in kazandığı ödüllerin zirvesi (Önceki alt başlıkta söz etmiştik.) 2013 yılında verilen Nobel Fizik Ödülü‘ydü.

Seçkin onur listesine eklenen Higgs, 2015 yılında Royal Society’den Copley Madalyası‘nı aldı. Copley Madalyası; bilimsel araştırmalardaki olağanüstü başarılar için verilen, cemiyetin en eski ve en prestijli ödülüdür. Dünyanın en eski bilimsel ödüllerinden biri olarak da kabul edilmektedir.

Ödülleriyle Peter Higgs

Kısaca Peter Higgs, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi başka ödül ve fahri doktorayla onurlandırıldı.

 • 1981: Higgs, Royal Society’den Hughes Madalyası ile ödüllendirildi.
 • 1984: Fizik Enstitüsü’nden Rutherford Madalyası aldı.
 • 1997: Teorik fiziğe katkıları için Dirac Fizik Enstitüsü Madalyası ve Ödülü ile onurlandırıldı.
 • 1997: Avrupa Fizik Derneğinden Yüksek Enerji ve Parçacık Fiziği Ödülü’nü aldı.
 • 2004: François Englert ve Robert Brout ile Wolf Fizik Ödülü’nü kazandı.
 • 2009: İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinden Oskar Klein Memorial Lecture Madalyası aldı.
 • 2010: Amerikan Fizik Derneğinden J. J. Sakurai Teorik Parçacık Fiziği Ödülü’nü kazandı.
Peter Higgs'in Ödül Galerisi
Peter Higgs’in Ödül Galerisi
 • 2011: Edinburg Ödülü’nü aldı.
 • 2012: Edinburg Kraliyet Topluluğundan benzersiz bir Higgs Madalyası ile onurlandırıldı.
 • 2012: Şeref Yoldaşları Nişanı Üyesi oldu. Higgs, 1999’da şövalyelik unvanını reddetmişti. Daha sonra nişanı bundan 13 yıl sonra kabul etmesinin tek nedeninin bu ödülün yalnızca Kraliçe’ye ait olduğuna dair yanlış bir kanıya sahip olması olduğunu belirtmişti. Ödüllerin apolitik bir çerçevede verilmesi gerektiğini düşünüyordu. Bu konuşmasının içerisinde söz konusu durumla ilgili görüşünü alaycı bir biçimde dile getirmişti. İşin özü, bu üyeliğiyle birlikte fahri İsviçreli (CH) konumuna gelmişti.
 • 2012: 24 Şubat’ta Edinburg Lord Vekilliği, Edinburg Ödülü’nün ardından Higgs’in el izlerini sergileyecekleri bir törenle kendisini onurlandırdı.
 • 2013: Asturias Prensi Teknik ve Bilimsel Araştırma Ödülü ve Bristol Şehri Vatandaşlığı ile ödüllendirildi.
 • 2014: Newcastle upon Tyne Şehri Özgürlüğü ile ödüllendirildi.
 • 2015: Kraliyet Topluluğundan Copley Madalyası’nı kazandı.
Peter Higgs'in Ödül Galerisi-2
Peter Higgs’in Ödül Galerisi-2

Onurlarıyla Peter Higgs

Ayrıca Higgs, birçok fahri doktora ile de onurlandırıldı.

 • 1997: Bristol Üniversitesinden DSc.
 • 1998: Edinburg Üniversitesinden DSc.
 • 2002: Glasgow Üniversitesinden DSc.
 • 2008: Swansea Üniversitesinden DSc.
 • 2009: Londra Kral Üniversitesinden DSc.
 • 2010: Londra Şehir Okulundan DSc.
 • 2012: Cambridge Üniversitesinden ScD.
 • 2012: Heriot-Watt Üniversitesinden DSc.
 • 2013: SISSA, Trieste’den PhD.
 • 2013: Durham Üniversitesinden DSc.
 • 2014: St Andrews Üniversitesinden DSc.
 • 2014: Brüksel Özgür Üniversitesinden DSc.
 • 2015: Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’den DSc.
 • 2015: Queen’s Üniversitesi Belfast’tan DSc.
 • 2016: Trinity Koleji Dublin’den ScD.
Peter Higgs yaşamının büyük bir bölümünü Edinburgh'da geçirdi.
Peter Higgs yaşamının büyük bir bölümünü Edinburg’ta geçirdi. BBC

Tablolarıyla Peter Higgs

Peter Higgs’in portreleri de sanat dünyasında yerini aldı.

"Higgs ve Resimleri" Galerisi
“Higgs ve Resimleri” Galerisi

Peter Higgs’in mirası sadece bilimin yıllıklarına değil, aynı zamanda katkılarını onurlandıran kurumların kolektif hafızasına da kazınmıştır. Aldığı ödüller, evrenin gizemlerini çözmeye adanmış bir ömrün kazanımlarıdır. Aynı zamanda gelecek nesil fizikçiler için ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

Higgs’in Modern Fizik Üzerindeki Etkisi

Higgs bozonunun keşfi, insan yaratıcılığının ve durmak bilmeyen bilgi arayışının bir kanıtıdır. Bu bölüm, Higgs bozonunun modern fizik alanı üzerindeki derin etkisini araştırmaktadır. Bu, tek bir teorik kavramın evrenimizin derinliklerini nasıl aydınlatabildiğinin, uzun süredir devam eden sorulara yanıtlar verirken aynı zamanda yeni soruları da gündeme getirdiğinin öyküsüdür. Peter Higgs’in katkıları sadece Standart Model’in merkezi bir sütununu sağlamlaştırmakla kalmamış, aynı zamanda parçacık fiziği ve kozmolojide gelecekteki keşifler için yeni ufuklar açmıştır.

Standart Model’in Kilit Oyuncusu

Parçacık fiziğinin Standart Modeli, modern bilimin yükselen bir yapısıdır. Atom altı dünyanın elimizdeki en doğru tanımını sağlar. Temelinde teorinin kilit taşları olarak kabul edilen birkaç ilke yatmaktadır.

 1. Temel Parçacıklar: Standart Model, evrendeki her şeyin küçük bir dizi temel parçacıktan oluştuğunu öne sürer. Bunlar arasında maddenin yapı taşları olan kuarklar ve leptonlar yer alır. Aynı zamanda temel kuvvetlere aracılık eden kuvvet taşıyıcıları olan bozonlar da bu parçacıklara dahildir.
 2. Doğa Güçleri: Model, bilinen dört temel kuvvetten üçünü tanımlamaktadır: elektromanyetik kuvvet, güçlü nükleer kuvvet ve zayıf nükleer kuvvet. Her bir kuvvete ilgili bozonlar aracılık eder: elektromanyetizma için fotonlar, güçlü kuvvet için gluonlar ve zayıf kuvvet için W ve Z bozonları.
 3. Higgs Mekanizması: Standart Model’in merkezi bir özelliği, parçacıkların nasıl kütle kazandığını açıklayan Higgs mekanizmasıdır. Bu mekanizma ile ilişkili parçacık olan Higgs bozonunun varlığı, 2012 yılında doğrulanarak modelin geçerliliği pekiştirilmiştir.
 4. Simetriler ve Korunum Yasaları: Standart Model simetri kavramına, özellikle de parçacık etkileşimlerini yöneten korunum yasalarına, yol açan Yerelleştirilmiş Bakışım Kuramı‘na (Gauge Teorisi, Ayar Teorisi) derinlemesine dayanır.
Ayar Teorisi'ne göre iki temel vektörden oluşan bir küme, uzay-zamandaki her noktaya bağlı iç vektör uzayını kapsamaktadır. Bunların nasıl değiştiği elektromanyetik alanı belirlemektedir.
Ayar Teorisi’ne göre iki temel vektörden oluşan bir küme, uzay-zamandaki her noktaya bağlı iç vektör uzayını kapsamaktadır. Bunların nasıl değiştiği elektromanyetik alanı belirlemektedir.  ResearchGate

Başarısına rağmen Standart Model, bütün temel kuvvetlerin işleyişini tam olarak açıklayamaz. Bu model, kütle çekim kuvvetini içermez ve karanlık maddeye ya da evrenin niçin hızlanarak genişlediğine açıklık getiremez. Yine de evrenin temel bileşenlerini ve bunların etkileşimlerini anlamak için elimizdeki en iyi zemin olmaya devam etmektedir.

Geleceği Hayal Etmek: Higgs’in Parçacık Fiziği Üzerindeki Etkisi

Higgs bozonunun keşfi, Standart Model bulmacasının son eksik parçasını doğrulamıştır. Varlığının ise evreni anlamamız üzerinde derin etkileri vardır ve fiziğin Standart Model’in ötesindeki boyutuna açılan bir kapı görevi görmektedir.

Higgs bozonu, tüm uzaya nüfuz eden Higgs alanı ile ilişkilidir. Temel parçacıklara etkileşimleri yoluyla kütle veren de bu alandır. Higgs bozonunun varlığının doğrulanması, parçacıkların nasıl kütle kazandığına dair anlayışımızı sağlamlaştırdı. Bu, fizikçilerin onlarca yıldır cevap bulamadığı bir sorunun kökeniydi. Diğer taraftan Higgs bozonunun meydana getirdiği kütlenin, evrenimizin istikrarı üzerinde geniş kapsamlı etkileri vardır. Mevcut ölçümler, evrenin metastabil (yarı kararlı) bir durumda olduğunu göstermektedir ki bu da evrenin eninde sonunda daha kararlı bir duruma bozunabileceği anlamına gelebilir.

Evrenin metastabil yapısının hareketli bir gösterimi.
Evrenin metastabil yapısının hareketli bir gösterimi Mario A. Serna

Standart Model tek bir Higgs bozonu öngörmektedir. Ancak birçok teori, daha karmaşık bir Higgs sahasına (belki birden fazla türü/üyesi bulunan bir parçacık-alan grubu) işaret etmektedir. Gelecekte yapılacak parçacık deneylerin amacı, karanlık maddenin doğası ve evrendeki madde ile antimadde arasındaki dengesizlik gibi fizikteki en acil sorulardan bazılarına yanıt sağlayabilecek potansiyel ek parçacıkları ve kuvvetleri ortaya çıkarmaktır.

Higgs bozonu arayışı; parçacık hızlandırma, algılama ve hesaplama alanlarında teknolojik ilerlemelere yol açmıştır. Bu teknolojiler; parçacık fiziğinin ötesinde tıp, bilgisayar ve malzeme bilimi gibi alanları etkileyen uygulamalara sahiptir. Higgs bozonu, aynı zamanda gelişmekte olan kuantum mekaniği için de bir köşe taşıdır. Keşfi, kuantum aleminin daha derinlemesine araştırılmasının yolunu açmıştır. Kuantum hesaplamada ve teknolojilerinde devrim niteliğinde gelişmelere de öncülük edebilir.

Higgs bozonu ve etkileşimleri üzerinde çalışmaya devam ederken atom altı dünyanın gizemlerini çözmekle kalmıyoruz. Aynı zamanda bu keşfin tam etkisinin teknolojik manzaramızı ve evrene ilişkin temel anlayışımızı dönüştürebileceği bir gelecek hayal ediyoruz.

Akademinin Dışında: Peter Higgs’in Özel Yaşamı

Higgs bozonu aracılığıyla teorik fiziğe yaptığı muazzam katkıyla tanınan Peter Higgs, derin kişisel inançlara da sahipti. Kaynağını bilime ve insanlığın iyiliğine olan derin bağlılığından alan inançları, barışçıl aktivizm ve çevrenin korunmasına yönelik kararlı savunuculuğuna da yansımıştır.

Higgs, ilk olarak bozonuyla, ardından utangaç ve gösterişten uzak kişiliğiyle tanınıyordu. Şöhretten çok işiyle ilgileniyordu.

Oxford’dan emekli profesör Ken Peach, bilim insanlarının sürekli Profesör Higgs’ten bahsettiği bir konferanstan dönüşünü anlatıyor.

Peter’ı bir kahve salonunda gördüm ve: ‘Hey, Peter! Sen ünlüsün!’ dedim. O da çekingen bir gülümsemeyle karşılık verdi.

Emekli Profesör Ken Peach (7 Ekim 2008)

Bazı arkadaşları da Higgs’in kendi yeteneğindeki bir fizikçiden beklenebilecek türden bir etki yaratmadığını düşünüyor. 2021 yılında yaşamını yitiren meslektaşı Prof. Michael Fisher ise Higgs’in kişiliğinden şöyle söz ediyor:

Utangaç olduğunu söyleyemem. Belki de kendi kariyerinin iyiliği için biraz fazla çekingen olduğunu söyleyebilirim.

Prof. Michael Fisher
Emekli Profesör Ken Peach ve Profesör Michael Fisher (3 Eylül 1931 - 26 Kasım 2021)

Emekli Profesör Ken Peach (üstte) ve Profesör Michael Fisher (3 Eylül 1931 – 26 Kasım 2021) (altta)

Higgs’in barışa olan bağlılığı, Nükleer Silahsızlanma Hareketi‘ndeki (İng.: Campaign for Nuclear Disarmament, Kısaltması: CND) aktif rolünde kendisini göstermiştir. Higgs, insanlığın gerçekleştirdiği eylemlerin Dünya üzerindeki yıkıcı etkilerini öngörmüştür. Tüm bunlara karşı sürdürülebilir uygulamaları savunmuştur. Çevre savunuculuğunu, bilimsel başarılarından daha az duyulmuş olsa da, aynı titizlik ve öngörü ile sürdürmüştür.

Higgs, bir süre Londra’da ve daha sonra Edinburg’ta aktivistliğini sürdürdü. Lakin hareket, ibresini nükleer silahlardan nükleer enerjiye karşı çevirince üyeliğinden istifa etti. Kendisinin genetiği değiştirilmiş organizmalara karşı çıkana kadar Greenpeace üyesi olduğu da bilinmektedir.

Peter Higgs ve Ailesi

1960 yılında CND aracılığıyla tanıştığı Jody Williamson ile 3 yıl sonra yuvalarını birleştirdi. Jody Williamson; Edinburg’ta görev yapan, Amerikan bir dil bilimi öğretim üyesi ve CND aktivistiydi. Evlilikleri gönülden de öte bir ideal birliğiydi. Birlikte sosyal sorumluluk ve entelektüel merak ilkeleri üzerine bir aile kurdular.

Higgs-Williamson çiftinin iki oğlu vardı. İlk oğulları Ağustos 1965’te dünyaya geldi. Adını “Christopher” koydular. Christopher Higgs, -muhtemelen memleketi Edinburg’tan- bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu. Kardeşi Jonny ise ne babası ne de ağabeyi gibi bir kariyer yolu izledi. Kendisi ailenin müzisyenliği görevini üstlendi ve caz sanatçısı olmayı tercih etti. Ayrıca Peter Higgs’in iki torunu vardı.

Higgs ve Williamson 1972’de boşandı. Ancak ikili, Bayan Jody’nin 2008’de vefat etmesine kadar arkadaş kaldı. Higgs Ailesi’nin fertleri üzerine açık kaynak içeriklerden ancak bu kadar bilgi edinebiliyoruz. Nobel Ödüllü bir eş, bir baba ve bir dedenin fazla kamera karşısında bulunduğunu düşünmeleriyle değerli aile üyelerinin gözlerden uzak bir yaşam sürmesini her bilimsever gibi saygıyla karşılıyoruz.

Sol üstteki fotoğrafta Peter Higgs, caz sanatçısı oğlu Jonny Higgs ile birlikte. Bilim ve gitar diyarları çarpışıyor. "Gigs Bozonu" adını verdikleri bir "overdrive pedalı"nı (Gitar yükselteçlerinin, yani elektronik sinyal artırıcıların) aşırı yüklenmesiyle gitaristler, sinyal kırpması için bu pedalları kullanır.) tanıtıyorlar. Diğer taraftan Peter Higgs, 29 Mart 2017 tarihli ropörtajında: "İnsanların beni sokakta tanıması ve 'selfie' istemesi yüzünden hayatım mahvoldu." demiştir. Sapiens Medya olarak sizleri Peter Higgs'in belki de son özçekimleriyle baş başa bırakmanın burukluğu içerisindeyiz.
Sol üstteki fotoğrafta Peter Higgs, caz sanatçısı oğlu Jonny Higgs ile birlikte. Bilim ve gitar diyarları çarpışıyor. “Gigs Bozonu” adını verdikleri bir “overdrive pedalı”nı tanıtıyorlar. Gitar yükselteçlerinin, yani elektronik sinyal artırıcıların) aşırı yüklenmesiyle gitaristler, sinyal kırpması için bu pedalları kullanır. Diğer taraftan Peter Higgs, 29 Mart 2017 tarihli ropörtajında: “İnsanların beni sokakta tanıması ve ‘selfie’ istemesi yüzünden hayatım mahvoldu.” demiştir. Sapiens Medya olarak sizleri Peter Higgs’in belki de son özçekimleriyle baş başa bırakmanın burukluğu içerisindeyiz.

Higgs’in yaşamı, bilimsel mükemmellik ve toplumsal katkının birbirini dışlamadığı fikrini örneklemektedir. Peter Higgs’in varlığı, atom altı parçacıklar aleminin çok ötesine uzanan toplumsal dokuya karmaşık bir şekilde dokunmuştur. Bu nedenle onun mirası sadece bilimin yıllıklarında değil, aynı zamanda daha adil ve sürdürülebilir bir dünya için çabalayanların kolektif bilincinde de silinmez bir şekilde iz bırakmıştır.

Peter Higgs’in Bilimsel Mirası

Peter Higgs adı, modern fiziğin en önemli buluşlarından bozonunun teorik tahmini, ardından keşfiyle eş anlamlıdır. Evrenin yapısına dair derin kavrayışları kendisine sadece Nobel Ödülü kazandırmakla kalmadı, bir bilim devi olarak statüsünü de sağlamlaştırdı. Higgs’in mirası, övgülerin ve ödüllerin çok daha ötesine uzanıyor. Kendisi parçacık fiziğinin özüne kazındı ve yeni nesil bilim insanlarına kozmosun gizemlerini cesaret ve merakla keşfetmeleri için ilham verdi. Çalışmalarının kalıcı etkisini ele alırken gerçekliğimizi yeniden tanımlayan, çığır açan keşifler kadar insan ruhunun anlama arayışıyla da ilgili bir anlatı ortaya çıkarıyoruz.

Gelecek Nesillere İlham Veren Higgs Etkisi

Peter Higgs’in mirası, Nobel Ödüllü keşfiyle sınırlı değildir; dünya çapındaki üniversitelerin ve araştırma kurumlarının koridorlarında yankılanmaktadır. Entelektüel cesareti ve alçakgönüllülüğü, parçacık fiziğinin gizemlerini çözmeye devam eden ve Higgs’in bir zamanlar yaktığı araştırma meşalesini ileriye taşıyan çok sayıda öğrenci ve bilim insanına ilham vermiştir.

Peter Higgs’in bir akıl hocası olarak etkisi, birçoğu fizik alanında önde gelen isimler haline gelen, kendisiyle birlikte ve kendisinden sonra da rehberlik ettiği öğrencilerde açıkça görülmektedir. Bu öğrenciler arasında Chan Fai Wong, Andrew Papanastasiou, Mark Rodgers, Katy Morgan, David Winn, James Currie ve Higgs Kuramsal Fizik Merkezi’nden Doğan Akpınar sayılabilir. Söz konusu kişiler, Higgs’in vesayeti altında şekillenen zihinlerin sadece bir kısmını temsil etmekte ve onun bir eğitimci olarak derin etkisini yansıtmaktadır.

Chan Fai Wong, Andrew Papanastasiou, Mark Rodgers, Katy Morgan, David Winn, James Currie ve Higgs Kuramsal Fizik Merkezi'nden Doğan Akpınar
Onurlarıyla Peter Higgs‘te söz ettiğimiz üzere Peter Higgs, 27 Haziran 2013 tarihinde Durham Üniversitesinden DSc. ünvanıyla onurlandırıldı. Higgs’in yanında yukarıda adlarını saydığımız öğrenciler -Doğan Akpınar dışında- yer alıyordu. Kendilerinin bir arada bulunduğu görsele ne yazık ki erişilememekte. Ancak böyle bir görsel karmasıyla kendilerini anmak istedik. Sol altta ise gururumuz Doğan Akpınar‘ı görüyorsunuz.

Çok Kapsamlı Higgs Etkisi

“Higgs etkisi”, Higgs’in doğrudan öğrencisi olan veya enstitüsünde öğrenim gören kişilerin ötesindedir. Higgs tarafından kişisel olarak eğitilmemiş olsalar da kendisinin çalışmalarından ilham alan bilim insanlarına kadar uzanmaktadır. Örneğin, 1960’ların sonlarında Amerikan fizikçi Steven Weinberg ve Pakistanlı fizikçi Muhammed Abdüsselam, Higgs’in fikirlerini bağımsız olarak teorilerine dahil etmişlerdi. İkili, 1979’da Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştü. Diğer taraftan Wisconsin-Madison Üniversitesinde fizikçi, daha önce ATLAS’ta Higgs arama ekibinin kıdemli bir üyesi olan Kyle Cranmer, Higgs’in çalışmalarının kariyerinin ana odağı olduğunu ifade eden bilim insanlarından biridir. Bu duygu, bilim camiasındaki pek çok kişi tarafından paylaşılmakta ve Higgs’in evreni anlamamızdaki rolünü vurgulamaktadır.

Soldaki görselde 1979 Nobel Fizik Ödülü kazananları yer alıyor. Bu ödülü Temel parçacıkların karşılıklı hareketlerinin aydınlatılması ve özellikle elektro manyetik ve zayıf kuvvetleri birleştiren teorinin geliştirilmesi konusundaki çalışmaları vesilesiyle kazandıklarını belirtmekte fayda var. Ortada ise
Soldaki görselde 1979 Nobel Fizik Ödülü kazananları yer alıyor. Bu ödülü temel parçacıkların karşılıklı hareketlerinin aydınlatılması ve özellikle elektro manyetik ve zayıf kuvvetleri birleştiren teorinin geliştirilmesi konusundaki çalışmaları vesilesiyle kazandıklarını belirtmekte fayda var. Ortada ise Kyle Cranmer’ı görüyoruz. Son olarak sağda Cranmer’ın ATLAS’ta gerçekleştirilmesine katkıda bulunduğu olası yeni bozon görüntüleme çalışmasını inceleyebilmek mümkündür.

Higgs Kuramsal Fizik Merkezi: Keşfin ve Yeniliğin Bağlantı Noktası

Edinburg Üniversitesinin saygın Fizik ve Astronomi Fakültesi bünyesinde yer alan Higgs Teorik Fizik Merkezi, dur durak bilmeyen bilgi arayışına ev sahipliği yapar. Burası, üç seçkin enstitünün meraklı zihinlerinin bir araya geldiği bir yerdir:

 • Bu enstitülerden ilki, Simülasyon ve Kozmoloji gruplarının kozmosun gizemlerini çözdüğü Astronomi Enstitüsüdür.
 • Yoğun Madde ve Karmaşık Sistemler Enstitüsü, parçacıkların karmaşık dansını deşifre etmeye adanmış Hesaplamalı Malzeme Fiziği ve İstatistiksel Fizik ve Karmaşıklık (Kompleksite) gruplarına ev sahipliği yapmaktadır.
 • Parçacık ve Nükleer Fizik Enstitüsü, Parçacık Fiziği Teorisi Grubu ile evrenimizi şekillendiren temel güçleri araştırmaktadır.

Merkezin erişimi bu duvarların da ötesine uzanmaktadır. Matematik Okulundan Matematiksel Fizik Grubu’nu kucaklamakta ve çok uzaklardan bağlı kuruluşlar ve iştirakçilerle iş birliğine dayalı bir uyum oluşturmaktadır.

Ufak bir Higgs Kuramsal Fizik Merkezi turu
Ufak bir Higgs Kuramsal Fizik Merkezi turu

Merkezin başında istatistiksel fiziğin yol göstericisi Profesör Martin Evans bulunmaktadır. Kendisi merkezin rotasına istikrarlı bir elle rehberlik etmektedir. Yerel ve uluslararası çabalar sırasıyla Yönetim Komitesi ve Uluslararası Danışma Komitesi tarafından şekillendirilmektedir. Neil Turok ise merkezin küresel görüsünü simgeleyen Higgs Teorik Fizik Kürsüsünün açılışını yapmıştır.

Higgs Merkezi, bir kurumdan çok daha fazlasıdır; parçacık fiziği, astrofizik, karmaşık sistemler, sicim teorisi ve matematiksel fizik gibi farklı alanlardan teorik fizikçilerin bir araya geldiği canlı ve kozmopolit bir merkezdir. Çığır açan fikirler için kuluçka merkezi ve disiplinler arası keşifler için bir pota işlevi görmektedir.

Profesör Martin Evans, Neil Turok
Profesör Martin Evans (sol altta) ve Neil Turok (sağ altta) The University of Edinburgh / The University of Edinburgh

Köklerine bağlı kalan Merkez; akademi, politika, veri bilimi, yazılım mühendisliği ve finansal hizmetler alanlarındaki başarı öyküleri gelecek nesillere ilham veren mezunlarını el üstünde tutuyor. On yıllık mükemmel bir dönemi geride bırakan Higgs Merkezi, 2022’de mezunlarıyla büyük bir buluşma gerçekleştirdi. Mezunlar, burada üzerinde çalıştıkları parçacıklar gibi zaman ve mekânı aşan bağlar kurdu.

İsveç'ten Kıbrıs'a, Kanada'dan Japonya'ya Higgs Merkezi mezunlarının memleketleri
İsveç’ten Kıbrıs’a, Kanada’dan Japonya’ya Higgs Merkezi mezunlarının memleketleri

Peter Higgs’in Çalışmalarının Bilimsel ve Toplumsal Yankıları

Peter Higgs’in çalışmaları; yalnızca parçacık fiziği alanını etkilememiştir. Bilim ve bilimin toplumdaki rolüne ilişkin daha geniş kamu söylemini de etkileyerek derin bilimsel ve sosyal yansımalara aracılık etmiştir.

Peter Higgs’in etkisi, akademik çevrelerin ötesine uzanmaktadır. Röportajları ve kendisi üzerine yapılan haberler, karmaşık bilimsel kavramları halkla buluşturarak kuantum fiziği dünyasını toplum için de aydınlatmıştır. Higgs’in alçakgönüllülüğü ve bilime olan bağlılığı, kendisini gelecek vadeden fizikçiler için bir rol model haline getirmiştir. Öyküsü, gelecek nesillere bilim alanında kariyer yapmaları için ilham vermiştir. Entelektüel merak ve bilgi arayışına değer veren bir kültüre katkıda bulunmuştur. Bir kesim bilim insanının hoşuna gitmese de “Tanrı parçacığı” terimi, bilimsel keşiflerin halkın hayal gücünü nasıl yakalayabileceğini ve evrenin doğası hakkında tartışmaları nasıl ateşleyebileceğini gösteren kültürel bir mihenk taşı hâline gelmiştir.

Peter Higgs ve Bilim Yolculuğu Hakkında Çıkarsamalar

Bilim tarihinde bir yolculuğa çıkan Peter Higgs’in hikâyesi, dur durak bilmeyen bir merakın ve çığır açan keşiflerin anlatısı olarak ortaya çıkıyor. Higgs’in bilimsel serüveni, kozmosun gizemlerine duyduğu erken hayranlıktan Nobel Ödüllü çalışmasına yol açan önemli anlara kadar, entelektüel arayışın gücünün bir kanıtıdır. Katkıları parçacık fiziği anlayışımızı yeniden şekillendirmenin yanında modern bilimin dokusunda kalıcı bir iz bırakmıştır. Erkenden büyümek zorunda kalan bir çocuktan fizikte bir aydınlanmaya giden yolu izlerken çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarına ve akademisyenlere ilham vermeye devam eden bir efsanenin oluşumuna dair içgörüler ediniyoruz.

Özetle Bir Bilim Devinin Serüveni

Peter Higgs’in bilim dünyasındaki yolculuğu bir merak, kararlılık ve derin keşif öyküsüdür. İlk günlerinden muazzam Nobel Ödülü’nü kazanmasına ve ötesine kadar Higgs’in yolu, entelektüel cesaret ve amansız bilgi arayışından biri olmuştur.

 • Çocukluğu ve Erken Eğitim Dönemi: İngiltere’nin Newcastle upon Tyne kentinde doğan Peter Higgs’in matematik ve fiziğe olan erken yaşlardaki yeteneği, ailesi tarafından beslenmiştir. Astım hastalığı ve İkinci Dünya Savaşı’nın getirdiği zorluklara rağmen Higgs’in bilime olan tutkusu küçük yaşlardan itibaren kendini göstermiştir.
 • Gençliği ve Akademik Dönüşüm Dönemi: Higgs, Cotham Gramer Okulu’na devam etmiştir. Burada fen bilimleri, özellikle de kimya alanında başarılı göstermiştir. Daha sonra King’s College London’da fiziğe devam ederek lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Gelecekteki teorik atılımları için zemin hazırlamıştır.
 • Profesyonel Yıllar: Higgs kariyerinin büyük bölümünü Edinburg Üniversitesinde geçirmiştir. Buradan ise teorik fizik profesörü olarack çıkmıştır. Daha sonra “Higgs mekanizması” olarak bilinecek olan ufuk açıcı çalışmasını burada yayımlamıştır.
 • Nobel Ödülü Süreci: Nobel Ödülü’ne giden süreç, Higgs’in 1964 yılında evrendeki kütleyi anlamamız için çok önemli bir parçacık olan Higgs bozonunu öngörmesiyle başlamıştır. Bu öngörü, 2012 yılında CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda Higgs bozonunun keşfedilmesiyle doğrulanmıştır. Higgs, 2013 yılında François Englert ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.
 • Nobel’den Sonrası: Nobel Ödülü’nü kazanmasının ardından Higgs, bilim camiasına ilham vermeye devam etmiştir. Alçakgönüllülüğü ve bilime olan bağlılığı kendisini gelecek vadeden fizikçiler için bir rol model haline getirmiştir. Edinburg Üniversitesindeki Higgs Teorik Fizik Merkezi, kendisinin kalıcı etkisinin birçok kanıtından biridir.

Kütle ve Evrenin Devam Eden Bilmecesi

Higgs bozonunun CERN’de keşfinden tam on iki yıl sonra, parçacık fizikteki en derin sorulardan bazılarının zihninde yer almaya devam ediyor. Önceki bölümlerde de söz etmiştik. Genellikle “Tanrı Parçacığı” olarak anılan Higgs bozonu, temel parçacıklara kütle kazandıran Higgs alanının ayrılmaz bir parçasıdır. Yine de, çok önemli rolüne rağmen, Higgs bozonu; evrenin kütlesinin ve kaderinin gizemiyle sarmalanmış bir bilmece sunmaktadır. Bu bilmeceyi adım adım ele alabiliriz.

 • Esrarengiz Higgs Alanı: Higgs alanının parçacıklarla etkileşimi, parçacık fiziğinin Standart Modeli’nin temel taşıdır. Parçacıklar evrende dolaşırken onlara kütle kazandıran da bu alandır. Bununla birlikte tüm parçacıklar eşit şekilde etkilenmemektedir. Örneğin; fotonlar kütlesiz kalır ve uzayda ışık hızında ilerler. Higgs alanının farklı parçacıklarla etkileşime girerek onlara kütle kazandırmasının mutlak mekaniği, fizikçiler arasında devam eden bir araştırma ve tartışma konusudur.
 • Kütlenin Kökeni: Higgs bozonunun kendisi de çözülmesine yardımcı olduğu gizemlerden muaf değildir. Higgs bozonunun kendi kütlesini ve kendi kendine etkileşimini neyin ürettiğine dair sorular hala cevapsızdır. Bu sürecin ardındaki mekanizma, evrendeki kütle üretimi yapbozunu tamamlamak için gerekli bir parçadır.
 • Bir Gölgeler Kesimi: Higgs bozonu evrende tek başına bir nöbetçi midir? Yoksa henüz keşfedilmemiş Higgs benzeri parçacıklar topluluğuna mı aittir? Higgs bozonu ile ilişkili ilave parçacıkların varlığı, araştırma için heyecan verici yollar açmaktadır. Ek olarak parçacık fiziği anlayışımızı önemli ölçüde değiştirebilmektedir.
Higgs alanının; doğallığın, müon g - 2 veya W bozonlarının kütlelerinden gelen (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın Higgs bozonu testlerinde kullandığı bozonlar) deneysel anomalilerin, kozmik faz geçişinin ve karanlık maddenin gösterdiği Standart Model'in ardındaki fiziğe bir portal olarak hizmet edebileceğini gösteren bir daire haritası taslağı.
Higgs alanının; doğallığın, müon g – 2 veya W bozonlarının kütlelerinden gelen (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın Higgs bozonu testlerinde kullandığı bozonlar) deneysel anomalilerin, kozmik faz geçişinin ve karanlık maddenin gösterdiği Standart Model’in ardındaki fiziğe bir portal olarak hizmet edebileceğini gösteren bir daire haritası taslağı. – ResearchGate

Adım Adım Kütle-Evren Bilmecesi: Kritik Sorular ve Sorunlar

 • Madde ve Antimaddenin Dengelenmesi: Madde ve antimadde arasındaki asimetri evrenin en büyük dengesizliklerinden biridir. Higgs bozonu, evrenin neden ağırlıklı olarak maddeden oluştuğu sorusunun bir yanıtı mıdır? Bu soru, evrenin yapısını ve evrimini anlamamızda merkezi bir öneme sahiptir.
 • Karanlık Gizemler: Karanlık madde ve karanlık enerji, evrenin en anlaşılması zor bileşenleri olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte kütle-enerji içeriğinin çoğunu oluşturmaktadır. Higgs alanının bu kozmik bilmecedeki rolü, kozmos anlayışımızı yeniden şekillendirebilecek sonuçlarıyla yoğun bir çalışma konusudur.
 • Evrenin Değişken Durumu: Higgs bozonunun kütlesi, evrenimizin metastabil bir durumda, istikrarın kıyısında sallanıyor olabileceğini düşündürmektedir. Bu tehlikeli denge, evrenin uzun vadeli kaderi ve kozmik bir değişim potansiyeli hakkında derin soruları gündeme getirmektedir.
 • Standart Modelin Ötesinde: Higgs bozonu Standart Model’in ötesinde yeni fiziğe açılan bir kapı olabilir. Higgs bozonu ile ilişkili yeni parçacıklar veya kuvvetler arayışı, gerçekliğimizi yöneten yeni yasaları ortaya çıkarma potansiyeli ile modern fiziğin bir sınırıdır.

Bu sorular mevcut araştırmaların ön saflarında yer almaktadır. Bunlara verilecek yanıtlar evren ve onu yöneten temel yasalar hakkındaki anlayışımızda devrim yaratabilir. Fizikçiler, Higgs bozonunun sırlarını ve kozmosumuzun daha derin gerçeklerini ortaya çıkarmayı ummaktadır. Kendisini büyük bir ilgiyle incelemeye devam etmektedirler.

“Peter Higgs: Bozonun Ardında Bir Yaşam”ın Sonucu

Peter Higgs, bilimsel aydınlar abidesinde onurlu bir yere sahiptir. Üstelik adı; kendi adını taşıyan, ele avuca sığmaz parçacıkla (Higgs bozonu) ilelebet iç içe geçmiştir. Higgs’in yolculuğu, Newcastle’daki sınıfından Nobel Ödül töreninin kutsal salonuna uzanmaktadır. Bu yolculuk, entelektüel cesaretin ve sağlam bir merakın hatıratı niteliğindedir. Higgs’in mirası; sadece teorilerini doğrulayan keşifte değil, kozmosun bilinmeyen alemlerine açtığı kapılardadır.

Yeni keşiflerin eşiğinde dururken Peter Higgs’in çalışmaları, bize parçacık fiziğinin karmaşıklığı ve doğanın temel güçleri konusunda yol gösteren bir fener görevi görmektedir. Kendisinin katkıları; karanlık madde, karanlık enerji ve evrenin dokusunun gizemlerini çözmeyi vadetmektedir. Diğer yandan gelecekteki keşifler için zemin hazırlamıştır.

Peter Higgs’in öyküsü, denklemlerin ve deneylerin ötesinde, insan ruhunun anlama arayışının bir delilidir. Muazzam başarılarına rağmen utangaçlığı ve alçakgönüllülüğü, bize her bilimsel çabanın temelinde varlığımızı ve evrendeki yerimizi kavramaya yönelik basit bir arzunun yattığını hatırlatıyor.

“Peter Higgs’in Kalıcı Mirası”; bilimsel bir zaferin yanında gerçekliği algılama biçimimizi değiştiren bir adamın öyküsüdür. Hayatı ve çalışmalarıyla ilgili bu yazımızı sonlandırıyoruz. Sonlandırırken de bilgi arayışının Peter Higgs’in derinden ilham verdiği ebedi bir arayış olduğunu hatırlatmak istiyoruz. İçgörüleri ve öngörüleri; yalnızca bilimsel araştırmanın yolunu aydınlatmakla kalmamıştır. Işık tuttuğu bir gerçek daha vardır. En küçük parçacıktan kozmosun enginliğine kadar her şey birbiriyle bağlantılıdır. Bu ışığın sizleri de aydınlatmasını canıgönülden dileriz.

Kimse yaptığım işi ciddiye almıyordu, bu yüzden kimse benimle çalışmak istemiyordu. Biraz eksantrik ve belki de huysuz olduğum düşünülüyordu… Bazen haklı olmak çok güzel… Kesinlikle uzun bir bekleyiş oldu.

Peter W. Higgs (17 Şubat 2014) (22 Şubat 2017)
Utangaç Peter Higgs

Kaynakça – 2015 ve Öncesi

 1. Higgs, P. W. (1953). Vibrational modifications of the electron distribution in molecular crystals. I. The density in a vibrating carbon atom. Acta Crystallographica, 6(3), 232–241. [https://doi.org/10.1107/s0365110x53000727]
 2. Higgs, P. W. (1958). Integration of secondary constraints in quantized general relativity. Physical Review Letters, 1(10), 373–374. [https://doi.org/10.1103/physrevlett.1.373]
 3. Higgs, P. W. (1959). Quadratic lagrangians and general relativity. ˜Il œNuovo Cimento, 11(6), 816–820. [https://doi.org/10.1007/bf02732547]
 4. Nambu, Y., & Jona-Lasinio, G. (1961). Dynamical Model of Elementary Particles Based on an Analogy with Superconductivity. I. Physical Review, 122(1), 345–358. [https://doi.org/10.1103/physrev.122.345]
 5. Nambu, Y., & Jona-Lasinio, G. (1961). Dynamical Model of Elementary Particles Based on an Analogy with Superconductivity. II. Physical Review, 124(1), 246–254. [https://doi.org/10.1103/physrev.124.246]
 6. Anderson, P. W. (1963). Plasmons, gauge invariance, and mass. Physical Review, 130(1), 439–442. [https://doi.org/10.1103/physrev.130.439]
 7. Higgs, P. W. (1964). Broken symmetries and the masses of gauge bosons. Physical Review Letters, 13(16), 508–509. [https://doi.org/10.1103/physrevlett.13.508]
 8. Englert, F., & Brout, R. (1964). Broken symmetry and the mass of gauge vector mesons. Physical Review Letters, 13(9), 321–323. [https://doi.org/10.1103/physrevlett.13.321]
 9. Guralnik, G. S., Hägen, C. R., & Kibble, T. W. B. (1964). Global conservation laws and massless particles. Physical Review Letters, 13(20), 585–587. [https://doi.org/10.1103/physrevlett.13.585]
 10. Higgs, P. W. (1966). Spontaneous Symmetry Breakdown without Massless Bosons. Physical Review, 145(4), 1156–1163. [https://doi.org/10.1103/physrev.145.1156]
 11. Higgs, P. W. (1979). Dynamical symmetries in a spherical geometry. I. Journal of Physics. A, Mathematical and General/Journal of Physics. A, Mathematical and General, 12(3), 309–323. [https://doi.org/10.1088/0305-4470/12/3/006]
 12. Sample, I. (2008). Interview: The man behind the God particle. New Scientist, 199(2673), 44–45. [https://doi.org/10.1016/s0262-4079(08)62317-9]
 13. The Nobel Prize in Physics 2013. (t.b.). NobelPrize.org. [https://www.nobelprize.org/prizes/physics/2013/higgs/facts/]
 14. Letters from the Past – A PRL Retrospective. (2014, 12 Şubat). Physical Review Letters. [https://journals.aps.org/prl/50years/milestones#1964]
 15. Kusenko, A. (2015, 9 Kasım). Are we on the brink of the Higgs abyss? Physics. [https://physics.aps.org/articles/v8/108]

Kaynakça – 2015’ten Sonrası

 1. Peter Ware Higgs (1929-2024). (2024, 14 Mayıs). The Higgs Centre for Theoretical Physics. [https://higgs.ph.ed.ac.uk/]
 2. Greshko, M., National Geographic Creative. (2018, 30 Ağustos). No haber sido capaces de observar la desintegración de esta… National Geographic. [https://www.nationalgeographic.es/ciencia/2018/08/observan-por-primera-vez-la-desintegracion-del-boson-de-higgs]
 3. Bass, S. D., De Roeck, A., & Kado, M. (2021). The Higgs boson implications and prospects for future discoveries. Nature Reviews Physics, 3(9), 608–624. [https://doi.org/10.1038/s42254-021-00341-2]
 4. Lopes, A., (2022, 22 Haziran) Explorer l’asymétrie matière-antimatière grâce au boson de Higgs. (n.d.). CERN. [https://home.cern/fr/news/news/physics/searching-matter-antimatter-asymmetry-higgs-boson]
 5. Abokhalil, A. (2023, 1 Haziran). The Higgs Mechanism and Higgs Boson: unveiling the symmetry of the universe. arXiv.org. [https://arxiv.org/abs/2306.01019]
 6. Castelvecchi, D. (2024). Peter Higgs: science mourns giant of particle physics. Nature. [https://doi.org/10.1038/d41586-024-01069-6]
 7. Infoplease. (2024, 3 Ocak). Peter Ware Higgs. Infoplease. [https://www.infoplease.com/people/who2-biography/peter-ware-higgs]
 8. Pappas, S. (2024, 9 Nisan). Peter Higgs, Nobel Prize-winning physicist who predicted the Higgs boson, dies at 94. LiveScience.com. [https://www.livescience.com/physics-mathematics/particle-physics/peter-higgs-nobel-prize-winning-physicist-who-predicted-the-higgs-boson-dies-at-94]
 9. Rannard, B. G. (2024, 9 Nisan). Peter Higgs obituary: the shy man who changed our understanding of the Universe. BBC. [https://www.bbc.com/news/science-environment-68774853]
 10. Remembering Peter Higgs: A legacy that looks forward to the quantum future. (2024, 12 Nisan). World Economic Forum. [https://www.weforum.org/agenda/2024/04/peter-higgs-quantum-legacy/]
 11. Gregersen, E. (2024, 18 Nisan). Peter Higgs | Biography, Awards, & Facts. Encyclopedia Britannica. [https://www.britannica.com/biography/Peter-Higgs]
 12. Pillala, H., (2024, 26 Nisan). Peter Higgs: a particle physics legend – The Stute. The Stute – The independent student newspaper of Stevens Institute of Technology. [https://thestute.com/2024/04/26/peter-higgs-a-particle-physics-legend/]
 13. CERN pays tribute to Peter Higgs. (2024, 29 Nisan). CERN. [https://home.cern/news/obituary/physics/cern-pays-tribute-peter-higgs]
 14. How did we discover the Higgs boson? (2024, 29 Nisan). CERN. [https://home.cern/science/physics/higgs-boson/how]
 15. The Higgs boson. (2024, 29 Nisan). CERN. [https://home.cern/science/physics/higgs-boson]
 16. The standard model. (2024, 29 Nisan). CERN. [https://home.cern/science/physics/standard-model]
 17. Higgs field – Physics Book. (t.b.). [https://www.physicsbook.gatech.edu/Higgs_field]
Ahmet Ege Çarıkçıoğlu profil fotoğrafı

Selamlar, bendeniz Ahmet Ege. Namıdiğer Marslı. NASA sponsorluğunda Future Engineers tarafından düzenlenen çeşitli yarışmalara katılım sağladım. Genel anlamda "STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)" disiplinlerini içeren konular ve alt konularda çeşitli projeler ürettim. Bazı projelerim kabul edildi. IBM'in "Qubit by Qubit" kuantum programlama kursu mezunuyum. "@bir_marslinin_gunlugu" kullanıcı isminde bir Instagram hesabım mevcut. "Bilim Tarihinde Bugün", "Bilim Ülkesi Türkiye" ve "Ötegezegen Manzaraları" gibi pek çok paylaşım serisinde imzam bulundu ve Sapiens Medya'yla bulunmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir